Відбулася робоча зустріч з державним інспектором з питань оплати праці Головного управління Держпраці в Одеській області
25 травня під головуванням Кулевчанського сільського голови Михайла Попова була проведена робоча зустріч з керівниками, бухгалтерами відділів і закладів сільської ради та державним інспектором з питань оплати праці Головного управління Держпраці в Одеській області Перебийносюком Русланом.
Під час зустрічі Руслан Миколайович розповів, що з початку бойових дій на території України Держпраці докорінно змінено підходи до реалізації своїх повноважень. Головним напрямком діяльності визначено консультування та надання допомоги в організації процесу виробництва з метою збереження та зміцнення економіки України. Консультаційна допомога надається всім роботодавцям, які її потребують, з питань, що належать до компетенції Держпраці, зокрема, це питання організації трудових відносин, безпеки праці, надання адміністративних послуг, розслідування нещасних випадків в умовах воєнного стану тощо. У разі потреби та бажання одержати таку допомогу підприємства можуть звернутися у зручний спосіб до Головного управління Держпраці у Одеській області. Це може бути особисте звернення, в тому числі телефоном, електронне звернення або заявка, залишена у спеціальній формі на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/. Всі бажаючі можуть скористатися відповідями на найбільш запитувані питання, які розміщені на сайті Держпраці у рубриці «Рекомендації для роботодавців та працівників на період воєнного стану» та на інформаційному порталі https://pratsia.in.ua/.
Державний інспектор з питань оплати праці Головного управління Держпраці в Одеській області Р. Перебийносюк звернув увагу на те, що 15 березня Верховна Рада прийняла в цілому Закон України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Діятиме він протягом воєнного стану, введеного відповідно до Закону “Про правовий режим воєнного стану” та втратить чинність з моменту припинення та скасування воєнного стану. Цим законом визначаються особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону “Про правовий режим воєнного стану” (воєнний стан).
У Законі зазначено, що на період дії воєнного стану:
- вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина, передбачені статтями 43, 44 Конституції України;
- не застосовуються норми законодавства про працю в частині відносин, врегульованих цим законом.
Руслан Миколайович зосередив увагу присутніх на основних моментах Закону:
- Укладення трудового договору
- Переведення та зміни істотних умов праці
- Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
- Встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку
- Оплата праці
- Відпустки
- Призупинення дії трудового договору
Також Руслан Миколайович не оминув своєю увагою тих осіб, які через війну вимушені були покинути свої домівки та виїхати за кордон. Для них він надає дієві поради, як влаштуватися на новому місці та не потрапити в халепу:
НЕ ПОГОДЖУЙСЯ НА РОБОТУ, ЯКЩО
-
- на вас давлять і вимагають дати згоду негайно (бажаючих багато, чекати не будемо);
- вам пропонують працювати нелегально (не треба платити податки, тому зарплатня більша);
- не повідомляють назву або ім’я роботодавця та його реквізити (яке це має значення);
- вимагають віддати паспорт або інші документи (це треба для одержання дозволу, оформлення договору і т.д.);
- вимагають плату за працевлаштування (я маю компенсувати свої видатки на ваше працевлаштування і маю бути впевнений/впевнена, що ви не передумаєте);
- не надають інформації, яку роботу треба виконувати (яка різниця, ваша кваліфікація не має значення, розберетеся тощо);
- пропонують явно завищену заробітну плату (це ексклюзивна пропозиція, тільки для вас, бо я відчуваю до вас симпатію і т.д.) тощо.
ЩО ВАРТО РОБИТИ, ЩОБ НЕ ПОТРАПИТИ ДО ПАСТКИ ТОРГІВЦІВ ЛЮДЬМИ
-
- тримайтесь по двоє або троє;
- не сідайте до автомобілів поодинці, запишіть номерні знаки авто, котрим їдете;
- в жодному разі не віддавайте свої документи;
- зробіть копії важливих документів і надішліть їх на свою електронну пошту;
- довіряй свої документи лише працівникам прикордонної служби та поліції;
- не погоджуйся на неофіційну роботу;
- повідомте рідним докладну інформацію про місце свого перебування та розкажіть про подробиці роботи;
- у підозрілих ситуаціях звертайтеся до поліції або прикордонників тощо.
Якщо все ж таки ви, або ваші рідні чи друзі, стали жертвою примусової праці звертайтесь за безкоштовною консультацією на національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0 800 505 501 або 527 (безкоштовно з номерів мобільних операторів України).
Наприкінці зустрічі Руслан Миколайович ввідповів на питання присутніх, які виникають у ході роботи.