A A A K K K
для людей із порушенням зору
Кулевчанська громада
Одеська область, Білгород-Дністровський район

ДО УВАГИ СІЛЬГОСПВИРОБНИКІВ!

Дата: 22.02.2023 15:55
Кількість переглядів: 12

На теперішній час правові відносини в сфері  поводження з пестицидами та агрохімікатами регулюються таким нормативно - правовими актами:

 • Цивільний кодекс України;
 • Земельний кодекс України;
 • Кодекс України про адміністративні правопорушення;
 • Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення»;
 • Закон України «Про захист рослин»;
 • Закон України «Про карантин рослин»;
 • Закон України «Про охорону навколишнього середовища рослин»;
 • Порядок надання дозволу на ввезення та застосування незареєстрованих пестицидів і агрохімікатів іноземного виробництва, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.1996 № 288;
 • постановою Кабміну від 04.03.1996 № 295 «Про затвердження Порядку проведення державних випробувань, державної реєстрації та перереєстрації, видання переліків пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»,
 • Порядок вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них,
 • Законом України «Про пестициди та агрохімікати»,
 • Постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про затосування
 • Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП  8.8.1.2.001-98, затверджених наказом МОЗУ від 03 серпня 1998 року № 1,
 • «Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП  382-96, затверджених наказом МОЗУ від 18 грудня 1996 року № 382 .
 • Порядок державного обліку наявності та використання пестицидів і агрохімікатів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 1995 року № 881,
 • Порядок одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 18 вересня 1995 р. № 746,
 • Деякі питання перевезення (транспортування), зберігання, застосування та торгівлі пестицидами і агрохімікатами, затвердженої постановою Кабіненту Міністрів України від 16 березня 2022 року № 297,
 • Постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану.

В наш час важко собі уявити обробіток земель без використання пестицидів та агрохімікатів.  У зв’язку з цим під час проведення даних робіт збільшується число звернень громадян стосовно порушення санітарного законодавства. Особливо  гостро стоїть питання застосування пестицидів сільгоспвиробниками на землях, розташованих поблизу житлової забудови та на присадибних ділянках.

З метою попередження спричинення негативного впливу на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, пропонуємо сільгоспвиробникам вживати наступні заходи під час роботи з пестицидами:

 1. Використовувати  поля на відстані менше 300 м від житлової забудови для вирощування сільгоспкультур, які не потребують хімічного захисту та (або)не застосовувати пестициди на зазначених ділянках.
 2. Відповідно до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.1998 № 1 (Далі – Правила) :
 • Забороняється застосовувати  пестициди для захисту зелених насаджень на територіях  лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів.
 • застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається.
 • Перед проведенням обробок об'єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки та оповістити людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей в обробленій зоні (за два дні до початку захисних хімічних заходів повідомляти сільські ради, пасічників та інших зацікавлених осіб). У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Місцеве населення повинно бути проінформоване про час і місце запланованих обробок шляхом оголошення по радіо, встановлення попереджувальних написів. Відповідно до судової практики можна стверджувати, що належним повідомленням у випадках використання пестицидів господарствами буде публікація відповідного оголошення у місцевих газетах, або сайті громади. У разі, якщо пестициди було застосовано, але населення та власників суміжних сільськогосподарських угідь попереджено не було та у зв’язку з цим останнім було завдано збитків, потерпілі мають повне право звертатися до суду.
 • В межах населеного пункту забороняється повсюдна, одночасна обробка рослин однотипним препаратом, яка може обумовити масове надходження в атмосферне повітря населених пунктів аерозолю та парів токсиканта. Такі ситуації регулюються календарним графіком робіт, чергуванням асортименту препаратів в період інтенсивних обробок.
 • Для обробки індивідуальних садів та городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені до роздрібного продажу «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього. Рекомендується в межах населеного пункту застосовувати біологічні методи боротьби зі шкідниками.
 • Забороняється залишати пестициди та отруєні принади без охорони в місцях застосування, на польових станах, індивідуальних господарствах і інших місцях.
 • До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами відповідно до "Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами" (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України N 746 від 18.09.95). Усі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково реєструються у спеціальних журналах.
 • В межах населеного пункту дозволяється обприскування ранцевими обприскувачами при швидкості вітру до 4 м/с , а за межами обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).
 • У зоні роботи з пестицидами мають бути обладнані місця для відпочинку і споживання їжі, які забезпечуються бачками з питною водою, рукомийником і медичною аптечкою. Це місце повинно розташовуватися не ближче 200 м від межі застосування пестицидів.
 • До виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні жінки, жінки, що годують дітей особи, що мають медичні протипоказання за станом здоров’я, а також особи, зазначенні у переліку важких робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, визначених МОЗ. Діти шкільного та дошкільного віку не допускаються до роботи з пестицидами і на оброблених ними площах.
 • Тривалість роботи з пестицидами першого і другого класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими — 6 годин на добу (з доробкою іншої частини робочого дня на операціях, не пов'язаних із застосуванням пестицидів).

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь